20 Nisan 2015 Pazartesi

Çevreyle uyumlu estetik yapılar(Hundertwasser) ve Eğlenceli Lunapark Viyana-2

Opera'dan çıktıktan sonra rasgele yürümeye başlıyoruz. Viyana'da her yerde bir müze,saray,anıt vb. görebilirsiniz. Önümüze yine Viyana'nın en önemli saraylarından birisi,Hofburg İmparatorluk Sarayı geliyor. Habsburg Hanedanlığı'nın gücü arttığında genişletildiğinden bu sarayda hemen hemen her tarzı bulabiliriz,gotik tarzdan art nouveya kadar.Günümüzde bu muazzam kompleks Viyana Ulusal Kütüphanesi,İmparatorluk Hazinesi, Müzik aletleri koleksiyonu ve silah koleksiyonundan oluşuyor.Hemen yanında İspanya Binicilik Okulu, Etnografya müzesi de bulunmaktadır. Önünde büyük bir yeşillik alan(Heldenplatz) bulunan bu saray hakkında bilgi edinirken biraz dinleniyoruz.
 

Hofburg Sarayı'ndan görüntüler


Burada biraz dinlendikten sonra yeniden dolaşıyoruz. Bu kez sırada Viyana'nın ünlü renkli ressam ve mimarı Hundertwasser yapıları var. Hundertwasser tasarımları düzensiz formları kullanmakta ve manzaranın doğal özelliklerini içeriyor.Hundertwasser Evi'ndeki katlar dalgalı,  toprak ve çim ile kaplı bir çatı,odaların içinde büyüyen pencereden uzayan uzuvlarıyla geniş ağaçlar bulunuyor.Bu büyük ekspresyonist simge Landstraße'de bulunuyor. Sanatçının Almanya'nın farklı şehirlerinde ve Viyana'da bir çok mimari yapısı hala bulunmakta.
                             

Hundertwasser'ın diğer bir yapısı olan Kunst Haus'a doğru ilerlerliyoruz. Avusturyalı sanatçı Hundertwasser'ın felsefe ve sanatsal prensiplerini temel alarak yapılmıştır. İçeride Hundertwasser'a ait çalışmalar sergilenmekte. İlk katında bir cafe-restaurant bulunmakta. Burada biraz dinlenme molası veriyoruz.Viyana'daki lunaparka doğru yürüyoruz. Viyana'da şehrin ortasında büyük yeşil parklar(Avrupa'nın her yerinde karşılaşılabileceği gibi) var.

Viyana'nın ve lunaparkın simgesi haline gelen Praterturm 2010'da 117 metre yükseklikte yapılmış.Dünyanın en yüksek uçan salıncağına binmek ilk bakışta biraz  ürkütücü olsa da denemeye karar verdik. Binerken cep telefonu vb. esyalarınızı bırakıp çıkmanız için uyarıyorlar. Asagıdaki görüntüyü fotoğraflamak isteyenlerin parçalanmış telefonlarını görünce zaten bırakıyorsunuz :)

              

Praterden indikten sonra aşağıdan çekilmiş görüntüleri...

Daha sonra Viyana'nın dev tekerleğinden de şehri yüksekten bu kez yavaş olarak izleyebilirsiniz.

Viyana'dan Budapeşte'ye doğru yola çıkıyoruz. Gelecek yazı 4 günlük Budapeşte gezisi...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder